جمعه, ژانویه 19, 2018

امروزه پوشش های مختلفی برای کف و دیوارها استفاده می شود اما برای انتخاب یک پوشش مناسب برای کف و دیوارهای ساختمان خود باید همه موارد را در نظر گرفت.

یکی از پرکاربردترین مصالحی که در ساختمان سازی از آن استفاده می شود کاشی و سرامیک است که خود انواع متعددی دارد و در قسمت های مختلف یک ساختمان از جمله آشپزخانه ، حمام و سرویس بهداشتی ، حیاط ، پارکینگ و حتی نمای ساختمان ، گلخانه و حوض های تزئینی کاربرد دارند.

به طور کلی از ویژگی های مثبت سرامیک ؛ مقاومت فیزیکی بالا و مقاومت در برابر یخزدگی می باشد. یکی دیگر از ویژگی مهم آن ضد حریق بودن آن است و اینکه در برابر آتش تغییر شکل نمی دهد، با گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهد و در برابر اشعه خورشید هم مقاوم است .

کاشی و سرامیک تفاوت چندانی ندارند، لعابی که روی قسمت سخت کاشی را میپوشاند و شکل زیبایی به آن میدهد، می تواند از جنس های مختلفی باشد که اگر از سرامیک باشد به آن کاشی سرامیک یا سرامیک گفته می شود.البته در گذشته ابعاد کاشی ها هم کوچکتر از سرامیک بود، اما الان کاشی ها هم در ابعاد گوناکون و متنوعی تولید میشوند.

 

البته سرامیک علاوه برکاربردش در کف و نما و دیوارهای ساختمان در تولید وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر آجر سفال های تزئینی داخل و خارج، سفال های بام ، کانالهای فاضلابی و سفال های ضد اسیدی نیز کاربرد دارد.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از کاشی در معماری ساختمان، بهداشتی بودن آن نسبت به سنگ و سیمان و سایر مصالح است و دیگر اینکه کاشی و سرامیک عایق رطوبت هم هستند . یک کاشی خوب باید به نحوی باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت را بین 20 تا 100 درجه به خوبی تحمل کرده و دچار ترک دربدنه یا لعاب نشود درغیراین صورت این کاشی کیفیت مناسبی ندارد. اندازه کاشی هم در صورتی که برای کف و دیوار مورد استفاده قرار گیرد ، باید در ابعادی کمتر از20x20 و یا 10x10 تا 50 در 50 سانتیمتر  تولید شوند. یکی از جذابیت های بصری کاشی و سرامیک تنوع بی نظیر طرح و رنگ آن است که شما ازاین حیث حتی ممکن است دچارسردرگمی هم بشوید.

کاشی دیوارها را برای حفظ بهداشت بیشتر و به خاطرمحافظت در برابر رطوبت درآشپزخانه، محیط های بهداشتی، حمام ودستشویی استفاده میکنند، چرا که نظافت آنها هم بسیار راحتتر از سایر دیوارپوش ها میباشد و هزینه نگهداری را پایین می آورد. در کف هم به دلیل ضد سایش بودن، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

کاشی لعابدار یکی از انواع قدیمی کاشی است که بیشتر برای مقاصد تزئینی به کار میرود . در ایران صنعتگران از اکسید فلزهایی چون قلع ، مس، کبالت، منیزیم و آنتیمون برای لعاب کاری کاشی استفاده می کردند. این نوع کاشی درسراسر آسیای جنوبی ، آفریقای شمالی ، اسپانیا و سایر نقاط اروپا و چین هم تولید و استفاده میشود. ایتالیا نیز یکی از پیشگامان این صنعت است . در اصل دلیل لعاب کاری کاشی این است که سطحی درخشنده ، صاف، زیبا، ضد آب و ضد مواد شیمیایی داشته باشد. نوعی سرامیک به نام مینیاتوری وجود دارد که در اندازه های 5/2 در 5/2 سانتی متر ساخته می شوند دارای رنگبندی متنوع هستند و نصب آنها بسیار آسان است و در هر مکانی قابل استفاده هستند اما مهم ترین کاربردشان در استخر و سونا ومحیط های بهداشتی است. امروزه اغلب شرکت های سازنده کاشی وسرامیک از روش های پرس خاک استفاده می کنند و مخلوط مواد کاشی را پرس می کنند و سپس لعاب زده و درکوره پخت میشود ، این روش تهیه مدرن کاشی وسرامیک است.

یکی از انواع کاشی، کاشی پرسلانی است که در شرایط  ویژه ای از جمله فشار پرس بالا و دمای پخت بالا تا حدود 1250 درجه سانتیگراد تولید می شود که موجب استحکام بالا وجذب آب پایین آن می گردد و نسبت به کاشی های معمولی مستحکم تر هستند. این کاشیها درابعاد   60x120، 60x60، 33x66، 60x30، 40x40 تولید میشوند.

کاشی های پرسلانی لعابدار هم چون لعاب آن با روش جدید و خاصی ریخته می شود، به دلیل مواد مرغوب لعاب آن ویژگی های فنی بهتری نسبت به سایر سرامیک ها دارد.

کاشی های پرسلانی خود به دو دسته پولیش خورده و بدون پولیش تقسیم میشوند و کاربرد اصلی آنها در فضاهای خارجی نظیر کف حیاط، پارکینگ و نمای ساختمان می باشد ، چرا که به دلیل ویژگی های فنی خاصی در فضاهایی که در معرض تردد زیاد یا آب و هوای متغییر(سرد و یخبندان) می باشند، کاملا مقاوم است و همین طور جذب آب آن هم کمتر از سایر پوشش ها می باشد. در مقایسه با سنگ طبیعی ، کاشی پرسلانی از یکنواختی بالایی برخوردار است و در برابر مواد شیمیایی مثل اسیدها و بازها مقاومت بهتری دارند، همچنین به دلیل ضخامت کمتر نسبت به سنگ نصب آن راحت تر است و بار مرده کمتری  به ساختمان تحمیل می کند و روش نصب آن هم از نوع ریلی وبدون ملات است، بنابراین آسیب های احتمالی کمتر می شود و نصب آسان تری دارد.

به تازگی پژوهشگران موفق شده اند با استفاده از نانوذرات نقره نوعی از کاشی و سرامیک آنتی باکتریال تولید کنند که برای استفاده در مکان های بهداشتی ساختمان بسیار مناسب است و از رشد باکتری و قارچ ها جلوگیری می کند. این نانو ذرات در لعاب کاشی و سرامیک ترکیب شده و پوشش آنتی باکتریال به کاشی وسرامیک می دهند و در مکانهای مرطوب استفاده از آنها تا حد قابل توجهی رشد باکتری و میکروب را کاهش می دهد.

 

منبع: دنیای اقتصاد