جمعه, ژانویه 19, 2018

* کلاس مقاومت شیمیایی کاشی چیست و چه اهمیتی دارد؟

کاشی ها ازلحاظ  مقاومت در برابر عوامل شیمیایی به چند دسته تقسیم می شوند.کاشی های لعاب دار کلاس B,A,AAو C به ترتیب بیشترین مقاومت را در برابر اسیدها و بازها دارند و گروه کاشی های بدون لعاب کلاس های UGB,UEG و UGA بیشترین مقاومت شیمیایی را نشان می دهند. کیفیت کاشی باید به نحوی باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت 20 تا 100 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کرده و هیچ گونه آثار ترک در بدنه یا لعاب آن ظاهر نشود.

 منبع پاسخ این پرسش : سایت معمارکوچک

 

*منظور از پولیش کاری بر روی کاشی چیست؟

برای راحتی بیشتر در تمیز کردن سطح و نیز افزایش جلا لایه نازکی از سطح کاشی برداشته میشود.

 

* مناسب ترین محصول کاشی الوند برای محیط های پر ترافیک کدام است؟

کاشی پرسلانی الوند(لعابدار و بدون لعاب) مناسب ترین محصولات هستند.

 

*برای کاهش قابلیت لکه پذیری کاشی های پرسلانی بدون لعاب چه اقداماتی میتوان انجام داد؟

پس از نصب حتما باید آثار ملات از سطح کارشده پاک شود. زیرا ملات باقیمانده موجب جذب و حفظ آلودگی روی سطح کاشی میگردد. پس از آن میتوان از محلولهای شیمیایی به نام واکس برای اعمال روی سطح کاشی های نصب شده استفاده کرد. واکس حفره های زیرسطحی را پر میکند و مقاومت در برابر لکه پذیری را افزایش میدهد. واکس کاشی را میتوان از نمایندگی های کاشی الوند تهیه کرد و طبق دستورالعمل مصرف نمود.

 

*کاشی پرسلانی الوند در چه انواعی تولید میشود؟

یکی لعابدار و دیگری بدون لعاب (تکنیکال)

طرحهای تکنیکال نیز به انواع وین و فلیک (رگه و ترک) تقسیم میشوند.

بعضی از این طرحها نیز میتوانند به صورتهای پولیش یا گونیا شده یا بدون پولیش تولید شوند.

 

*چه محصولی برای نمای بیرون ساختمان مناسب است؟

با وجود آنکه استفاده از سنگهای طبیعی در نماهای خارجی متداول است اما کاشی پرسلانی الوند برای نمای ساختمان هم توصیه میشود.

 

* چرا کاشی خریداری شده برای تعمیرات (با کد محصول و رنگ یکسان) با کاشی خریداری شده در سال قبل متفاوت است؟

این امر نتیجه تولید یک محصول در زمانهای مختلف و احتمالاٌ پخت در کوره های متفاوت یا تغییرات جزئی در ترکیبات لعاب است.بسیاری از ترکیبات طبیعی در تهیه بدنه و لعاب محصولات الوند مورد استفاده قرار میگیرند . هربار که مواد اولیه برای یک لعاب از یک تامین کننده تهیه میشوند همچنین اجزاء بدنه با یکدیگر مخلوط میشوند و هربار که یک کاشی پرس و پخته میشود  ممکن است تغییرات جزئی رخ دهد. عموماٌ زمانی بین خریدها دستیابی به همان رنگ اولیه مشکل است.در این موارد مطمئن شوید که تن محصول خریداری شده با تن محصول اولیه یکی است . در صورتی که محصولی با تن مورد نظر موجود نبود حتماٌ قبل از خرید نمونه ای را جهت مقایسه با محصول نصب شده درخواست نمائید.

 

*معنی تن یا  تنالیته و گرید ابعادی یا کالیبر چیست و چه اهمیتی دارند؟

تن یا تنالیته به شدت و ضعف رنگهای یک کاشی اشاره دارد و گرید ابعادی یا کالیبر به اندازه اضلاع کاشی شرکت کاشی الوند با استفاده از دستگاههای اتوماتیک و دقیق کاشیهای خود را در دامنه های ابعادی مختلف در کارتنهای جداگانه بسته بندی کرده و با ذکر گریدهای ابعادی A,B,C مشتری را در مورد کاربرد صحیح محصول راهنمائی نموده تا با استفاده از کاشیهای هم اندازه یکنواختی و سهولت کار هنگام نصب و زیبایی بیشتر سطح را پس از نصب بدست آورد.از آنجا که مواد طبیعی در بدنه و لعابهای کاشیها مورد استفاده قرار میگیرند تغییرات جزئی در رنگ کاشیها در نوبتهای گوناگون تولید یک محصول بطور طبیعی ایجاد میشود.تن های گوناگون رنگی محصولات کاشی الوند با کد دو رقمی مشخص میشوند (به عنوان مثال 04,05) .بسیار مهم است که کاشیهای خریداری شده از یک تن و از یک گرید ابعادی باشند تا پس از نصب سطحی یکنواخت از نظر رنگ عرض بند یکسان بدست آید. البته واضح است که گریدهای ابعادی متفاوت را میتوان بر روی دو دیوار غیر مرتبط با هم مورد استفاده قرار داد.

 

*چگونه کاشی ها را تمیز کنیم؟

بیشتر محصولات لعابدار و پرسلان شرکت الوندبه حداقل نگهداری نیاز دارند.این محصولات را میتوان با استفاده از آب و یا تمیز کننده های مایع با PH خنثی  (غیر اسیدی و غیر قلیایی )تمیز کرد. پس از شستشو باید آبکشی با آب خالص صورت گرفته و سطح کاشیها برای جلوگیری از ایجاد لایه نازک ناشی ازجرم آب خشک شود، مانند کاشیهای پرسلانی غیر لعابدار دیگر اگر مایعات ریخته شده بر روی کاشی سریعاٌ جمع آوری نگردند ممکن است باعث ایجاد لکه در سطح محصولات دارای رنگ روشن گردند.استفاده از واکس یا شستشو با اسید برای هیچ یک از محصولات سرامیک یا پرسلان توصیه نمیشود. کاشیها بایستی پس از نصب کاملاٌ از ملاتهای استفاده شده برای نصب تمیز شوند تا نگهداری و تمیز کردن کاشیها در آینده به راحتی صورت گیرد.پرسلان یا سرامیک لعابدار بایستی به طور منظم برای جلوگیری از تشکیل لکه یا لایه ای ناشی از گرد و غبار روغن تمیز کننده ها واکس بخارات مایعات ووووو تمیز شود تا سطح تمیز مانده و از ایجاد شرایط لغزندگی سطح جلوگیری شود.

 

*کاشی پرسلانی چیست؟

این نوع کاشی که با اسامی دیگری چون کاشی گرانیتی و سنگ مصنوعی نیز شناخته میشود مزایای بسیاری نسبت به کاشیهای دیواری و کف و همچنین سنگ طبیعی دارد.

 

*چگونه باید سطوح داخلی و خارجی منازل را پوشش دهیم تا در عین زیبایی و تنوع رنگ دارای استحکام پاکیزگی و بهداشت مقاومت دربرابر عوامل شوینده و پاک کننده و اسیدها و بازها باشد. آیا میدانید چه گزینه هایی برای این منظور مناسب است و چرا؟

تجربه ما که ماحصل انتخاب شماست از بین سنگ و کاشی که از بقیه گزینه ها بهتر است کاشی را انتخاب میکند زیرا:

1- بهداشتی تر و قابل شستشوتر است.

2- زیباست و زیبایی خود را مدت طولانی تری حفظ می کند.

3- در دسترس است.

4- قیمت آن نسبت به سنگ کمتر است .

5- از سنگ سبکتر است.

6- از سنگ مقاومتر است . هم از نظر فیزیکی و هم شیمیایی.

7-تکرار پذیر است یعنی میتوان با هر متراژی کاشی مشابه تهیه و تولید کرد.

 

* چه مواردی را قبل از خرید کاشی و سرامیک باید رعایت کرد؟

کاشی های دیواری را کاملاٌ خیس (زنجاب) نموده و سپس اقدام به نصب نمائید تا از صدمات آتی کاشی بر روی دیوار جلوگیری گردد.

 

*آیا کاشی کف الوند مقاومت در برابر یخ زدگی دارد؟

کاشی کف موسوم به سرامیک دارای جذب آب کمتر از 10% هستند و قابل مصرف در پوشش کف سالنها و منازل وووو میباشد . علاوه بر این قابلیت نصب در فضای بیرونی را مشروط به داشتن مقاومت در برابر یخ زدگی دارد را نیز دارند کاشی الوند از مجموعه این کاشیها میباشد.

 

* چرا باید کارتن کاشی ها را نگهداری کرد؟

به منظور حصول اطمینان از کیفیت کاشی ها باید آنها را نگهداری کرد.

 

* استاندارد تولید کاشی های کف و دیوار چیست ؟

کاشی های کف و دیوار بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 25 و 67 تولید میگردد.

 

منبع : سایت کاشی الوند